kedd, december 25, 2007
Tatai vadludak
Tatai ismerősök szerint a madarak napfelkelte környékén elhagyják a tavat és csak napnyugtára térnek vissza. ezért is érkeztünk olyan háromnegyed nyolc körül, kicsivel napkelte után. A tó sarkában nagy fekete foltot vettünk észre, amely egyszercsak felrebbent.
Reméltük nem mi okoztuk ezt a tömeges vándorlást, mert szinte egyetlen madár sem tért vissza. Biztos ez volt a reggeli kimenőjük.
Ezután még kicsit bementünk a sásba, de láttunk méf vadludakat és gémszerű madarakat alacsonyan elhúzni. A tér oözepén már csak néhány tucat madár maradt, néha mutatóba felbukkant még egy-egy vadlúd csapat. Nils Holgerson után legalábbis anna azonosítottuk őket.
Ez meg is oldotta problémánkat, röviden sziesztáztunk egyet, kis cigi, karácsonyi ajándék csere, csoki és gyönyörködtünk egyet a tájban.
Félsiker, némi tapasztalat szerzés Tatát illetően, karácsonykor nem is rossz eredmény
szombat, december 01, 2007
Elhavazva
Egy órára visszaérkezésemet követően utolért a hóesés, és Pol-e Khumrit is elborította ez a hideg, fehér massza, amit jaj de nagyon szeretek... Szerencsére néhány órán belül elállt, és azóta el is olvadt. Viszont a hideg maradt, ami ellen kétféle képpen tudok védekezni: bezacskóztam a ház ablakait (mint valami gagyi Christo, becsomagoltam az épületet; ez amolyan afgán performance), és fatüzelésű kályhával (amelyet zseniálisan hordóból alakítottak ki).
hétfő, november 26, 2007
csütörtök, november 22, 2007
34, PeK
Tegnap régi barátommal, Alexel beszélgettem sokáig. Csak három hónapot töltöttünk együtt Kuvaitban, nyolc éve, de azóta minden születésnapom alkalmával felhív. Az egyik legérdekesebb figura, akivel valaha találkoztam: mikor először láttam azt hittem, hogy egyiptomi, de kiderült, hogy német. Fiatal korában (most még csak harminc) a német különlegeses csapatokban szolgált, közben modelkedett és filmezett, aztán ösztöndíjat kapott Kuvaitba, ahol egy szál késsel készített magának papucsot a padlószőnyeg maradványaiból (csak ellátást kapott, pénzt nem a kuvaiti államtól), majd bejárta a törzsi területeket Pakisztánban, a dzsungelt dél-kelet Ázsiában, utána marketinget tanult Kuala Lumpurban, majd az eddigi legfiatalabbként elvégezte a Madridban és Sanghajban székelő Instituto de Empresa-t miközben Londonban dolgozott, és most Amsterdamban él. Németül (anyanyelve), angolul, franciául, arabul, spanyolul, hollandul és egy kicsit malájul és indonézül is beszél. Legutóbb Londonban találkoztunk 2005-ben, ahol egy konferencián vettem részt. Valami penny marketben vettem sajttortát. Alex tudtom nélkül beszkennelte a sajttorta dobozát azzal a szándékkal, hogy ha egyszer valami elcseszett helyen ünneplem majd a születésnapomat, akkor majd elküldi a képet. Tegnap elküldte. Ilyen srác. A másik kép Kuvaitban készült, Alex középen, a másik srác a világ egyik leginteligensebb fiúja, Jaszín Szíriából. Köszönöm Alex...
szombat, november 17, 2007
Taskent és Kabul
A másik kép Kabulban a Lucky Town guesthouseban készült, az egyik aktuális áramszünet alkalmával. Mondhatnám - a kép hangulatába belefér - hogy újságírok háborús környezetben, de semmi ilyet nem éreztünk. Csak utólag, amikor olvasgattunk különböző jelentéseket, akkor derült ki, hogy hú mennyi veszély leselkedett ránk. De mi akkor semmit sem tapasztaltunk.
péntek, november 16, 2007
Nem azok a klasszikus utazós képek
Itt fent kitart a hó egyelőre. Egy hete óriási vihar volt éjjel és mikor reggel kinéztem az ablakon, olyan furcsa volt a táj. Először nem tudtam rájönni, aztán leesett. Éjszaka a fenyőfa kivételével mindenfáról leverte a szél a faleveleket. Megdöbbentő néhány percig volt ez csupaszság. A hó egy kicsit ismét fel felöltöztette a fákat.
kedd, november 13, 2007
Homokvihar
Délután kettőre narancssárgába borult a világ, legalábbis ami látszott belőle. A többségét ugyanis a homok eltakarta, így a látóhatár úgy tíz méterre csökkent. Az egész reggel kezdődött, nagy széllel és szürkeséggel, ami azonban napot még nem takarta el teljesen. Sőt: egy fél órára még volt annyi ereje, hogy áttörje ezt a maszlagot. De csak fél órára, mert utána folyamatosan egyre több és több homok kavargott bele a levegőbe, mígnem az 1/8 mm-es katonákból álló sereg győzött.
Az utcák kihaltak, akiknek mégis dolguk volt, azok beburkolóztak, ami valószínűleg nem sokat segít. A homok annyira apró szemű, hogy átpréseli magát a legkisebb réseken is.
Köszönhetően a ház zseniális szigetelésének ide is mindenhol befolyik, szépen kirajzolva azt az utat, ahol majd a hideg is be fog jönni (vagyis mindenhol… a fogaim között is homok ropog, amit nem tartok éppen a „legalkalmasabb” helynek).
péntek, november 02, 2007
Egy péntek, Pol-e Khumriban
Ezen a képen éppen mobiltöltő állomást örökítettem meg. Az akkukat ki kell venni a telefonból, és az izzó jelzi, ha működik a töltő.
A városban a délután másik programja valami focimeccs volt, én a bemelegítést örökítettem meg, mert játék ütötte egymást a birkózással.
Először azt mondták be hangszóróval, hogy kutyaviadal lesz. Kicsit küszködtem magammal, hogy valóban látni akarom-e, de a kíváncsi, utazó énem győzött, így ottmaradtam. Szerencsére közölték a tisztelt publikummal, hogy a viadal ismeretlen okból kifolyólag elmarad, így csak a pehlevire kerül sor. Nekem úgy tűnt, hogy különösebb szabály nélkül birkóznak: a rendezők leraknak egy borítékban pénzt az aréna közepére, majd a közönség sorai közül önként jelentkezőket összepárosítják (kicsi, nagy, erős, gyenge), adnak rájuk egy dzsekit, piros övet, és mehet a küzdelem addig, amíg az egyik el nem esik, ki nem gáncsolják, vagy földhöz nem vágják. A győztes akkor megkapja a borítékot, és jön a következő mérkőzés.
péntek, október 26, 2007
Őszintén szólva nehéz volt visszaszokni, ráadásul nagyon jön a tél, amit otthon is utálok, itt pedig ettől félek a legjobban: a házak nincsenek szigetelve rendesen, egy üveg választ el a külvilágtól (úgyhogy hatalmas műanyagokat szoktak az ablakkeretre tűzni), kályhákat kell a szobákba állítani, és nagyon hamar lemegy a nap. Ami PeK-ben még nehezebb, hiszen itt aztán be vagyok szorítva a ház falai közé. Emberpróbáló lesz, az biztos…
Na de maradjunk időrendi sorrendben. Még Dubaiban hozzám verődött egy idősebb német férfi, akinek nedves volt a szeme környéke, és behatolt az intim szférámba. De elkezdünk beszélgetni, és kiderült, hogy Afganisztán és Angola kivételével a világ összes országában járt már, és most érezte, hogy eljött Afganisztán ideje (érezhette volna ezt hamarabb is néhány évvel, akkor sokkal biztonságosabb volt). Turistaként jött ide, de elég felkészületlennek tűnt, mindössze az Afghanistan Lonely Planet volt muníciója. Alapvetően be akart fizetni egy helyi utazási irodába, hogy azokkal járja be a bejárható helyeket. A reptérről elhoztam ide a Le Mondeba, ahol én is rendszeresen megszállok, de később elköltözött egy másik vendégházba, amelyik olcsóbb. A legutóbbi információ szerint valaki látta a kabuli reptéren, amint egy hét után éppen elhagyja az országot. Eddig bírta. Remélem Angolával több szerencséje lesz.
Megérkezésem után két nappal jöttem PeK-be először, és hogy fogadj isten megfelelő legyen, útközben lerobbant az autó (megint). Mindez úgy négy óra felé, PeK-től még vagy 20 km-re, és a nap kezdte elveszíteni a fényét. Még tartott a Ramadán, az úton mindenki száguldott, hogy az iftárra hazaérjen, úgyhogy megállni és velünk vacakolni volt a többség utolsó gondolata. De hát végül is mindannyian Allah kezei között vergődünk, ő pedig nem azt íratta a nagy sorsfán arra a levélre, amelyen a nevem van, hogy ott ragadok. Egy arra járó taxisnak a levelére viszont azt íratta, hogy megáll, és bevontat minket. Azt már gondolom emberünkre bízta, hogy pofátlanul sok pénzt kért érte, és hogy a szerpentinen 100-al száguldott, miközben egy nála háromszor súlyosabb telepjárót húz maga mögött, amelynek egy idő után beragadt a fékje. Ha rajzfilmfigura lennék (és nem csak az orrom hegye nézne ki úgy), akkor égnek álló hajjal szálltam volna ki a kocsiból, mikor végre bevontatott minket a szerelőhöz.
A következő három napot a gyerekek között töltöttem, mint egy nevelő osztogattam a jótanácsokat, kevés sikerrel. Közben felavattuk a generátort is, mert napokon át nincs áram a városban. Ramadán végével én is felmentem Kabulba, hogy meghosszabbítsam a vízumom és ennek előfeltételeként megcsináltassam a munkavállalói engedélyem. Elutazásom reggelén egy madár ült az ablakom díszlécére, és mivel az üveg visszatükröződő fóliával van bevonva, egész közel tudtam menni, hogy lefotózzam.
Fura hely ez az ország… Itt van például az az étterem, ahol gyakran eszem, és ahol a pincérek egyenruhája Adiodas zizegős tréning, vagy egy angol nyelvű FHM-en összevesző koldus és utcagyerekek. Nem tudom honnan szerválta a lapot (néhány Muscle and Fittness, Aviation és ELLE kíséretében), de 200 afgánért árulta az étterem előtt, és minden arra járó gyerek a csajokat akarta megnézni benne. A gazdasági minisztériumban meg megjelent egy fazon, öltönynadrág, makkos cipő, és fekete póló, amire FBI Female Body Inspector volt kiírva meztelen nők sziluettjével, egy másikon pedig rózsaszín póló, Stop Breast Cancer felirattal. Szerintem itt az emberek még mindig annyira ártatlanok, hogy fel sem tűnik senkinek, hogy mi van a pólókon.
Pénteken tudtam kicsit felszabadulni, amikor megnéztem pár helyet Kabulban, amiket még nem láttam.
Kabulban az élet csak éjjel áll le (némelyeknek, de csak keveseknek akkor sem). Napközben süt a nap, szinte sosem volt felhő az égen, mindenki ment valahova, zsúfoltak az utcák, beáll a forgalom.
Szóval pénteken a Dal ul-Aman-nál kezdtem a napot, amelyet a 20-as években építetett Amanullah király, és az afgán országgyűlés otthonának szánta, de egyetlen napig sem üzemelt úgy, majd először kigyulladt, majd felgyújtották, majd először szétlőtték a mudzsahedek, majd még jobban az oroszok. Most NATO katonák kilátója. A kornyek eleg szepen szet van meg love.
A palota mellett van a Nemzeti Múzeum. Bentről azért nincs képem, mert nem jó a vakúm. Van egy érdekes kiállítás a Nurisztáni Kafírokról, néhány Gréko-Bakrtiánus lelet, buddhák, és egy fotókiállítás az egykori Taskurganról, amelyet a 80-as években szétlőttek az oroszok. A képeken egyáltalán nem látszott, hogy a hetvenes évek közepén készültek, ma is minden ember, utca és bazár így néz ki vidéken. Az udvron allt viszont egy kiszuperalt mozdony es nehany regi kocsi, amelyek tobbnyire ossze voltak torve itt-ott.
Ezután következett a világ legnyomorúságosabb állatkertje, és az egyetlen, ahol Mickey Mousenak tilos Pepsivel itatnia a majmokat. A ketrecek koszosak, ahogy az állatok is, és sajnálattal közlöm, hogy Marjan az elhíresült félszemű oroszlán, aki dacolt a tálibok uralmával, már nincs az élők között.
Az állatkert után még kimentem Paghmanba, ami egy falu nem messze Kabultól, és van egy diadalíve. Ennyit kell tudni róla.
Ma jöttem vissza Pol-e Khumriba. A Szalang tetején már havasak a csúcsok. Felfele menet elhaladtunk egy bicikli verseny mellett. El kell ismernem, nem kis feladat lehetett feltekerni.